|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | TA6V Titanium Alloy |
| Color: | Silver |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item | ASTM B265 Gr1 Gr2 Gr5 TC4 Ti6Al4V Titanium Sheet / Titanium Plate |
| Related Grade | TA7\TA9\TA10\TC4\TC6\TC9\TC10\TC11\TC12 GR5\GR7\GR12 . |
| Standard | JIS, AISI, ASTM, GB, DIN |
| Thickness | 0.5mm to 200mm or as customer required |
| Size | Width :500mm to 3000mm Length :1000mm to 6000mm |
| Surface Finish | 2B, BA, No.1,No.4, No.8, 8K, mirror, checkered, embossed, Hair line, |
| Application | Melting point, high specific strength, corrosion resistance, high and low temperature performance, low-magnetic, acoustic and vibration damping characteristics, Good incompatibility, good compatibility with carbon composite, with superconductivity, shape memoryand hydrogen absorption characteristics, known as "space metal" and "marine metal" in the field of aerospace, marine development, chemical, metallurgy, electricity, human biological materials, sports and leisure industry, automotive and other more widely purpose. |
| Contacts | if you have any question, please feel free to contact me. |
| Product Packing | Standard Seaworthy wooden box or be required; We will packing as the factory, and reach the stander of export. Or as the customer request. In addition, We will make the products with good surface protection. |
| Delivery time | According to customer's quantity. |
| Payment | T/T, L/C, and Western Union |





Grade 2 is the commercially pure titanium used in most of the chemical processing plants and is cold formable. Grade 2 plate and sheet can have ultimate tensile strength at and above 40,000 psi.
Grade 5 is the aerospace grade and is not cold formable, so it is used more often when no forming is needed. Grade 5 aerospace alloy will have ultimate tensile strength at and above 120,000 psi.
Plate is often used with the goal to get really close to the final dimensions of the part being made. The material is worked to the closest size of the desired part and the grain structure of the finished piece is more homogenous. Titanium sheet is often used as a heat barrier because titanium stops the heat and does not transfer to the rest of the assembly. Titanium plate and sheet have ballistic properties making it great for driver protection in racing.
We can provide multiple modes of transportation: air freight, sea freight, railway, and truck transportation. We cooperate with private transportation companies to provide cheap and fast express delivery services. Main cooperating express delivery services: FEDEX, UPS, DHL.
OUR STRENGTH:
1.15 years rich experience in manufacture
2.Well-equipped testing facilites
3.Strong technical force,professional and conscientious team
4.Reasonable and competitive price
QUALITY ASSURANCE:
1.Self sufficiency of raw materials to achieve traceability of raw materials
2.Process control-QCand tester inspection
3.Dimension test
4.Weight measurement
5.Hardness test
6.Final inspection before shipment
EXCELLENT SERVICE
1.On line and off line customer's service
2.Technical support
FEED BACK
We accept feedback from our customer's with an open mind and we make an improvment constantly
DELIVERY
1.Multiple way of shipment
2.Dispatch on time
3.Reliable shipping forwarder
4.Rapid shipment
1)Q:Are you a Trading company or a Manufacturer?
A: We are a manufacturer and stockist.
2) Q:What's your product range?
A: The main products:titanium,nickel,tungsten,zirconium,molybdenum,niobium,tantalum, Inconel alloy,Hastelloy,Monel etc.for tube, plate, bar, wire, foil.
3) Q:Why should I choose you? What's your advantages? Industries you are serving?
A: We are a professional manufacturer and have 15 years production and management experience in the field of fasteners .
We can provide our customers with a good solution in the area of production design, production process,packaging and after-sale service.Customer satisfaction is our sole pursuit.
4) Q:Which industry field are your product is suitable used in ?
A:Our products are widely used in many industrial fields such as mechanical assembly, electronics, and construction engineering, such as aerospace, as well as petroleum and chemical industries.
Any more questions or demands, pls feel free to contact me!